Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Štípače dříví

Jak vybrat štípače dříví?

Jaký druh štípače vybrat?

Vertikální štípače

Jedná se o štípače, které jsou vhodné pro štípání krátkých polen do 35 cm a průměru cca 25 cm. Tyto štípače jsou určeny zejména pro příležitostní štípání dřeva do krbu domů. Tlak štípacího klínu nebo štípacího kříže na poleno se u horzontálních štípačů pohybuje zhruba od 4-8tun. Což je tlak vhodný na minimálně suková polena měkkého dřeva jako je např. smrk.

Horizontální štípače

Horizontálních štípačů je na trhu celá řada. Ty levnější s tlakem 5t až po profesionální 30t. Na vertikálním štípači díky jeho konstrukci lze poté již štípat polena až do délky 1m, u některých modelů lze až 1,35 m. Max průměr polen u horizontálnách štípačů je kolem 55cm, ale tento údaj není do jisté miry nikterak určující, jelikož je možno poleno většího průměru rozštípnout např. na 3 krát (po každém naštípnutí se poleno pootočí).  Tímto je štípač určen na každodenní práci a příravu jakéhokoliv druhu palivového dříví. Většina vertikálních štípačů je vybavena stolem, který je přenastavitelný do 2, 3 nebo 4 pozic a můžete si tak ulehčit práci s kratšími poleny a dle nich si nastavit přibližnou výšku stolu. Obecně platí, že čím silnější štípač je, tím je se štípáním dříví snadnější práce, jelikož nehrozí zaseknutí štípacího klínu/kříže v polenu. Pro použití do měkkého dřeva bude stačit štípač se silou 10-12t, ale pro polena z tvrdého dřeva, kde bude navíc nějaký ten suk, bude zapotřebí tlak okolo 14-18t. 

Jaký pohon štípače zvolit?

Štípače jsou vyráběny se třemi základními typy pohonu:

Elektromotor

Ideální pokud bude štípač na stabilním místě kde je připojení k síti (dvorek, garáž, zahrada..). Štípače s elektromotorem mají výhodu v nižší ceně a jednoduchosti na údržbu.

Benzínový motor

Ideální varianta pokud plánujeme štípač převážet a štípat přímo v lese nebo na místech bez elektrické energie (zahrada, les, park..). Cena je kvůli benzínovému motoru o něco vyšší než u štípačů s elektromotorem, ale na rozdíl od nich je štípač maximálně mobilní a nejste tak odkázání na elektrickou energii.

Vývod na hřídel traktoru

Tato varianta je pro vlastníky traktoru, kdy se hřídel traktoru napojí na hřídel štípače. Pohon štípače tak zajišťuje motor traktoru. Výhodou této varianty je nižší cena jelikož na štípači není ani elektromotor ani benzínový motor. Díky traktoru je štípač maximálně mobilní a využívá se především pro okamžité zpracování dřeva v lese.

Kolika tunový štípač budu potřebovat?

Pro štípání měkkého dřeva jako je např. smrk Vám bude nepochybně stačit štípač se silou 10-12 tun. Pokud však plánujete štípat tvrdé dřevo jako je dub, buk, habr apod. dřeviny bude nutné zvolit štípač se silou 18-20tun. Nejhůře se totiž štípe dříví které není úplně suché. A navíc v každém polenu je nějaký ten suk, který práci na štípači pěkně stíží. Je tedy nutno štípač trochu naddimenzovat abychom se poté nepotýkali s nedoštípnutými poleny příliš často.

K čemu jsou tedy určeny štípače horizontální, které mají 4-6tun?

Tyto štípače jsou určeny zejména pro krátké polena cca 30 cm, kde se nepočítá s příliš velkými suky. Jsou tak vhodné zejména pro příležitostní štípání a pro starší lidi, kteří se nechtějí namáhat se sekerou.

Autor rádce: Skořupa

 

Porovnat Štípače dříví